Strona główna > Aktualności /Rynkowi liderzy o odpowiedzialnym przywództwie

Rynkowi liderzy o odpowiedzialnym przywództwie

Rynkowi liderzy o odpowiedzialnym przywództwie – EFG2013 – informacja prasowa

Łódź, 14 listopada 2013

Odpowiedzialni będą pierwszymi

O miejscu CSR w strategii firm, ważnej roli liderów i wyzwaniach zarządzania w czasach dekoniunktury gospodarczej rozmawiali uczestnicy sesji Pomnażanie wartości w biznesie – w kierunku odpowiedzialnego przywództwa w ramach Europejskiego Forum Gospodarczego Łódzkie 2013.

W zorganizowanym przez COMPETITA PR & CSR strategies, Fundację CSR IMPACT oraz Polsko-Amerykańskie Centrum Zarządzania wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele rynkowych potentatów: największego producenta AGD w Polsce BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego, jednej z najsilniejszych grup kapitałowych na krajowym rynku ochrony zdrowia: Pelion Healthcare Group oraz najszybciej rozwijającej się sieci telefonii: P4 (marka PLAY).  Dla potwierdzenia, że CSR nie jest zarezerwowany wyłącznie dla wąskiego grona największych graczy, do podzielenia się doświadczeniami organizatorzy zaprosili także reprezentantów łódzkich firm działających na nieco mniejszą skalę, którym udało się jednak wypracować pozycję liderów w swoich dziedzinach: holdingu COMPLEX – spółki zarządzającej portfelem inwestycji w sektorze przemysłu i nieruchomości, Restaurant Partner Polska, właściciela największego w kraju serwisu do zamawiania jedzenia on-line pizzaportal.pl oraz MobileMS, zajmującej się projektowaniem i wdrażaniem nowoczesnych systemów informacji turystycznej i kulturalnej.

Wszyscy wiedzą wszystko

Uczestnicy dyskusji zgodzili się co do tego, że biznesu na lata nie da się budować idąc drogą na skróty i licząc, że nikt tego nie zauważy. Czasy, kiedy konsumenci budowali wiedzę o markach niemal wyłącznie na podstawie informacji przekazywanych przez firmy, bezpowrotnie minęły: w dobie mediów społecznościowych wszyscy wiedzą wszystko i nie ma się gdzie schować  – mówił Piotr Jegier, Dyrektor Strategii P4. Dlatego – według Konrada Pokutyckiego, Prezesa Zarządu BSH – Liderzy, którzy nie będą odpowiedzialni za społeczność, środowisko i pracowników, nie pozostaną liderami. Tę tezę potwierdził Lech Kaniuk, CEO Restaurant Partner Polska zaznaczając, że ci, którzy z różnych względów nie stosują odpowiedzialnych rozwiązań, wypadną z rynku, bo nie będą w stanie zaspokoić rosnących oczekiwań klientów. A jeden niezadowolony klient to – według Michała Nowackiego, Prezesa Zarządu Complex SA – grupa przynajmniej kilkudziesięciu osób, które na tej podstawie wyrobią sobie negatywną opinie o firmie.

Odpowiedzialnym się jest, a nie: bywa

Wszyscy uczestnicy sesji podkreślali, że odpowiedzialność jest niezależna od stanu gospodarki, a firmy, które mają ją wpisaną w swój „kod genetyczny”, mogą się skutecznie opierać wahaniom koniunktury. CSR to długofalowe budowanie wartości przedsiębiorstwa. Jeśli tak do tego podchodzić, fundament okazuje się na tyle silny, że firma nie musi obawiać się kryzysu - mówił Jacek Dauenhauer, Wiceprezes Pelion SA. Piotr Jegier wskazał także, że kryzys to okres, kiedy klienci przezwyciężają swoją inercję, szukając rozwiązań, które będą dla nich najkorzystniejsze  – tu upatruje szansy dla odpowiedzialnych i rzetelnych dostawców produktów i usług. W tym kontekście działania CSR pozwalają na to, by firma w różnych obszarach swojej działalności mogła być bardziej skuteczna.

Noblesse oblige

Konsumenci, pracownicy, firmy i inwestorzy mają dziś coraz większy wybór; dzięki szerokiemu dostępowi do informacji mogą podejmować świadome decyzje  i dysponują coraz szerszą gamą narzędzi pozwalających wyrażać aprobatę lub dezaprobatę. W tej sytuacji – według prowadzącego sesję Macieja Bieńkiewicza z COMPETITA – największą szansę na trwały sukces mają firmy i marki dostarczające wartości cenionych przez rynek.

Cechą liderów jest umiejętność wsłuchania się w potrzeby i oczekiwania płynące ze społeczeństwa i środowiska. Wyznaczając standardy prowadzenia biznesu, wykorzystują swoje możliwości oddziaływania na otoczenie, by tworzyć bardziej odpowiedzialną rynkową rzeczywistość. Będąc odpowiedzialnymi w podstawowym obszarze swojej działalności, aktywnie wychodzą także poza niego, szukając na przykład sposobów na wspieranie lokalnych społeczności. BSH patronuje świetlicom środowiskowym, P4 dba
o bezpieczeństwo dzieci w sieci, Pelion wspiera osoby mające problem z wykupywaniem leków, Complex remontuje domy dziecka. CSR to nie tylko obowiązek, ale także przyjemność z robienia czegoś dobrego dla społeczności – podkreślił Jacek Dauenhauer z Pelion SA. Michał Stefański, CEO MobileMS zaznaczył dodatkowo, że myślenie o CSR w firmie to pochodna wartości, którym menedżerowie hołdują w codziennym życiu – dlatego planując zmiany w biznesie, warto zaczynać od siebie.