Cyberbezpieczni?

  • Zastanawiasz się, jakie są najczęstsze sposoby oszustw w Internecie?
  • Co robisz, aby rzeczywiście zapewnić ochronę swojej tożsamości w sieci?
  • Może narażasz siebie lub swoją firmę na lekkomyślną utratę danych z chmury?

O cyberbezpieczeństwie, atakach sieciowych, ochronie danych osobowych w sieci oraz poszukiwaniu rozwiązań  przed zagrożeniami w wirtualnej rzeczywistości będziemy rozmawiać podczas kolejnego seminarium z cyklu W drodze do menedżerskiej doskonałości.


Termin: 19 maja 2017r. (piątek), godz. 12.00

Miejsce: Sala Rady Wydziału Zarządzania UŁ - III piętro, Łódź, ul. J. Matejki 22/26


Program seminarium:

12.00-12.15   Powitanie  – dr Anna Sibińska
Otwarcie seminarium  – prof. nadzw. dr hab. Tomasz Czapla - Dziekan Wydziału Zarządzania UŁ
12.15-12.45   Rozegraj swoją partię z hakerami – Tomasz Sawiak, PwC
Podczas wystąpienia zostanie omówiony typowy proces ataku na infrastrukturę teleinformatyczną wraz z podstawowymi narzędziami i technikami wykorzystywanymi przez intruzów. Omówione zostaną etapy ataku i przedstawione zostanie podejście do budowy i rozwoju systemu monitorowania bezpieczeństwa.
12.45-13.15   Kto zapłaci za cyberbezpieczeństwo przedsiębiorstwa? – dr Joanna Kulesza, Katedra Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych UŁ
Dyrektywa o bezpieczeństwie w sieci i informacji wprowadzi dla przedsiębiorców wiele zmian i nowych obowiązków. Znaczne poszerzenie katalogu podmiotów zobowiązanych do przeprowadzania audytów cyberbezpieczeństwa oraz otwarte pytanie o to, kto poniesie koszty realizacji nowych obowiązków, to istotne kwestie do rozważenia w najbliższych latach, poprzedzających wprowadzanie unijnych przepisów.
13.15-13.30   Przerwa
13.30-14.00   Z głową w chmurze, ale cyberbezpiecznie – Olga Budziszewska, Microsoft
Jak cloud computing napędza czwartą rewolucję przemysłową? Dlaczego partnerstwo i zaufanie w erze gospodarki cyfrowej nabierają nowego znaczenia? Jakie są najważniejsze wyzwania dla bezpieczeństwa cybernetycznego polskich przedsiębiorców? Dlaczego bezpieczeństwo to nie tylko technikalnia, ale także zgodność z przepisami prawa? Podczas naszej prezentacji zajmiemy się chmurą: możliwościami jakie daje i cyber wyzwaniami jakie za sobą pociąga.
14.00-14.30   Kto skradł moją  tożsamość? – Monika Czaplicka, Wobuzz
Bardzo wiele osób publikuje nieświadomie w sieci informacje, których zdecydowanie nie chce udostępniać. Ułatwia to, między innymi, kradzież tożsamości czy okradanie nas z ważnych danych. Jak nie popełniać błędów związanych z naszymi danymi i jak zabezpieczać swoją cybertożsamość opowie specjalistka od hejtów i kryzysów z agencji social media Wobuzz.
14.00-14.30     Losowanie książek. Zakończenie seminarium.

Informacja o prelegentach:

Tomasz Sawiak

Tomasz Sawiak - wicedyrektor w zespole Cyber Security PwC Polska.  
Bezpieczeństwem IT zajmuje się od kilkunastu lat. Specjalizuje się w projektowaniu
i budowie centrów monitorowania bezpieczeństwa - SOC (Security Operations Center), audytach systemów teleinformatycznych, przeglądach i rozwoju architektury bezpieczeństwa IT przedsiębiorstw oraz projektowaniem nowatorskich usług i rozwiązań adresujących różne problemy bezpieczeństwa IT skorelowanych z potrzebami biznesowymi przedsiębiorstw. W PwC zajmuje się wdrażaniem systemów zapewniania i monitorowania bezpieczeństwa IT, gdzie projektuje architekturę rozwiązań i jest autorem szeregu scenariuszy monitorowania adresujących różnego typu zagrożenia i scenariusze ataków.  Od ponad 10 lat prowadzi analizy incydentów, zagrożeń związanych z atakami na systemy finansowe i bankowości internetowej. Zdobytą w ten sposób wiedzę wykorzystuje do projektowania dedykowanych, praktycznych mechanizmów zabezpieczających i doskonalenia mechanizmów autoryzacji transakcji oraz rozwoju architektury bezpieczeństwa IT instytucji finansowych.


Dr Joanna Kulesza - adiunkt, Wydział Prawa i Administracji UŁ
Pracuje dla Rady Europy, realizując projekty dotyczące stosowanie praw człowieka
w Internecie (Ukraina 2015, Mołdawia 2016). Gościła z wykładami m.in. w Oxford Internet Institute, Norwegian Research Center for Computers and Law, Westfälische Wilhelms Universität Münster i Justus-Liebig-Universität Gießen. Odbyła staże podoktorskie na uniwersytetach w Cambridge i Monachium. Jest uczestnikiem m.in. europejsko-chińskiego dialogu nt. cyberbezpieczeństwa, recenzentem europejskiego programu badawczego COST oraz członkinią rady programu dot. cyberbezpieczeństwa i zarządzania Internetem Uniwersytetu w Indianie. Doktor Kulesza jest także autorką licznych publikacji dotyczących prawa międzynarodowego i nowych technologii, w tym “Cybersecurity and Human Rights in the Age of Cyberveillance” (wspólnie z R. Balleste, Rowman and Littlefield 2015) i “Due Diligence in International Law” (BRILL 2016). Jej aktualne zainteresowania badawcze dotyczą zbiegu prawa praw człowieka i cyberbezpieczeństwa.


Olga Budziszewska - Cybersecurity Assurance Program Manager, Microsoft
Zwolenniczka nowych technologii w edukacji i biznesie oraz orędowniczka budowania kultury bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.  Zawodowo: kryminolog, specjalista ds. zarządzania bezpieczeństwem informacji, badacz rynku. Już w trakcie studiów zaczęła realizować badania dla organizacji pozarządowych oraz administracji publicznej.
We współpracy z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim oraz agencjami badawczymi prowadziła projekty m.in w obszarze satysfakcji klienta, ochrony zdrowia, edukacji
i biznesu. Od 3,5 roku pracuje w  Microsoft - najpierw w projekcie łączącym platformę Microsoft Azure z technologiami open source, obecnie przy realizacji programu wspierającego cyberbezpieczeństwo w chmurze publicznej Microsoft Azure.

Prezentacja Z głową w chmurze ale cyberbezpiecznie


Monika Czaplicka - Agencja Social Media Wobuzz
W branży online i social media od 11 lat. Z wykształcenia socjolożka, pracuje w swojej agencji Wobuzz dla różnych klientów. Prowadzi fanpage „Kryzysy wybuchają w social media w weekendy” oraz bloga czaplicka.eu. Specjalizuje się w kryzysach, hejcie i dbaniu o reputację. Jej debiutancka książka „Zarządzanie kryzysem w social media” nakładem wydawnictwa Helion doczekała się dodruku po kilku miesiącach od pierwszego wydania i tytułu bestsellera. Jedna z autorek II tomu Biblii E-biznesu (nagrodzonej książkowym Oskarem). Często występuje jako prelegentka na wielu wydarzeniach i konferencjach branżowych. Wśród jej klientów znajdują się takie marki jak PZU, Empik, dr. Oetker, Łazienki Królewskie, BGŻ BNP Paribas, Provident czy KRPM.

Prezentacja: Kto skradł moją tożsamość? (prezi)


Wśród zarejestrowanych uczestników seminarium rozlosowano książki ufundowane przez Wydawnictwo Helion.

Helion

Sponsor główny wydarzenia: Grupa ATLAS

Atlas

Fotorelacja z wydarzenia tutaj i poniżej: